Víc peněz v důchodu již není jen sen

Žena se před půl rokem nadchla pro Rentu z nemovitosti a mně začala noční můra. Zatímco ona se těšila na konec našeho živoření, já se děsil ztráty střechy nad hlavou. Když ona spřádala plány na naši další dovolenou, já dumal, jak uchráním náš dům před jestřáby finančního světa. Tu Rentu mi byl čert dlužen, nebo že bych se spletl...

Zpět na všechny příběhy
Stáhněte si brožuru zdarma Chci požádat o prvotní kalkulaci

Všechno to začalo jednou večer, kdy mi žena místo obvyklé kávy, předhodila brožuru s rozesmátými seniory, kterým se podařilo vyřešit jejich finanční nesnáze, jak stálo na obálce. A že prý by to mohlo být řešení i pro nás. Konečně se prý objevil někdo, kdo se nebojí investovat do seniorů a kdo se snaží najít řešení v situaci, kdy se ze státního důchodu žít nedá.

Celý život jsem si myslel, že budeme v důchodu za vodou, když se nám podařilo našetřit na dům a ten ještě před důchodem splatit. Ale netušil jsem, jak jsem se mýlil. S ženou jsme byli zvyklí žít aktivním životem. Výlety, kultura, dovolené v zahraničí a radost nám dělala i možnost podporovat naše děti.

Děsil jsem se nečekaných výdajů

Pak jsme se dostali do důchodu a rychle jsme zjistili, že náš dosavadní životní styl je trvale neudržitelný. Zkrátka jsme vydávali o dost víc, než činili naše příjmy – tedy naše dva starobní důchody. Nastala doba uskromňování. Žádná dovolená, minimum výletů a nejhorší bylo, že jsme už i při nákupech běžných potravin, začali řešit hlavně cenu. Začal jsem se děsit, aby nám neodešel nějaký domácí spotřebič, auto nebo aby nebylo potřeba investovat do nějaké větší opravy domu.

Úvěr nikdy, ale vážně nikdy

A pak žena přijde s tím, že nás zachrání Renta z nemovitosti. Stačilo mi krátce prolistovat barevnou brožuru a hned mi bylo jasné, že do toho NIKDY, ale nikdy nepůjdu. Jak vidím slovo úvěr nebo půjčka, ježí se mi vlasy hrůzou. Přece nás nezaprodám nějakým gaunerům, kteří nás oberou o střechu nad hlavou, a ještě budeme splácet horentní splátky. Žena byla tentokrát ale dost neoblomná.

Prý se jen bojím novinek a přitom tato věc je ve světě už dávno úplně normální. Je to u nás sice novinka, ale to bylo kdysi i stavební spoření nebo hypotéka a dnes o nich pochybovat napadne jen málokoho.

No já nevím, jsem možná trochu konzervativní, ale jak jde o peníze, je to přeci lepší přístup. Přesto přiznám, že jsem byl trochu nalomen. S tím stavebním spořením a hypotékou mě dostala.

Jak přežít důchod a nekrást

Ale přece to tak snadno nevzdám. Rozhodl jsem se, že ženino nadšení pro Rentu z nemovitosti porazím věcnými argumenty. Začal jsem promýšlet alternativy, jak bychom jako senioři se sedmi křížky na krku mohli přijít k penězům, aniž bychom museli začít pracovat, loupit nebo rozprodávat náš majetek. Uvažoval jsem o osvědčených variantách:

Prodáme byt, dostaneme peníze a odstěhujeme se anebo si ujednáme právo dožití. Ale tento nápad jsem rychle zavrhnul. Na stará kolena se mi do cizího stěhovat nechtělo a o právu dožití jsem slyšel nejednu smutnou příhodu, jak nebohého seniora nový majitel z bytu vystrnadil, takže to nepřicházelo v úvahu.

Pak mě napadly naše děti. Přeci jenom dům jednou zdědí, tak by nám nějaké peníze za života mohly přeci dávat. Ale jak jim to říct a hlavně mají své rodiny a starostí nad hlavu a peněz nazbyt taky nemají. Pomalu mi docházely nápady. Klasickou půjčku nám díky věku jen tak někdo nedá, a když tak za vysoký úrok a hlavně s povinností splácet nemilosrdné měsíční splátky. Tuto myšlenku jsem raději z hlavy hned vyhnal.

Peníze i bez prodeje aneb já mám úvěr

Musel jsem uznat, že varianta využít náš dům, k tomu, abychom z něj získali nějaké peníze bez nutnosti ho prodat, mi začala připadat docela sympatická.  Nemohl jsem to ženě přiznat, ale nápad mi to přišel úplně skvělý.

Dokonce jsem si najednou dokázal přestavit žít s vědomím, že JÁ jsem si vzal ÚVĚR. Po prostudování všech detailů mi tento typ úvěru nepřišel potupný, ale jako dobrý nápad. Renta z nemovitosti je totiž sice hypoteční úvěr zajištěný nemovitostí – ALE za života se nesplácí. Takže když si takto půjčíme peníze, které budou zaručené naším domem, tak jejich splacení budou řešit až děti, jakmile oba zemřeme. Oni zkrátka náš dům zdědí včetně toho dluhu.

Chvíli mi trvalo, než jsem to našim holkám vysvětlil. Zprvu se bály, abychom jim místo dědictví nezanechali jen dluhy. Ale když viděli ve smlouvě o Rentě z nemovitosti, že dluh může jen v extrémním případě – tedy třeba kdybychom žili do 120 let nebo rapidně poklesla cena domu – narůst maximálně do výše ceny nemovitosti, ale pravděpodobnější je, že jim část hodnoty domu ještě zůstane, tak se uklidnily a ještě nás podpořily, ať do toho jdeme.

Důstojný život je zpět

Musel jsem nakonec uznat, že mě žena přesvědčila. Ve firmu FINEMO.CZ, která Rentu nabízí, jsem po několika jednáních získal také důvěru. Jednali s námi vždy otevřeně a nijak na uzavření smlouvy netlačili. Navíc jsem se dozvěděl, že firmu bude kontrolovat Česká národní banka, tak to mou důvěru ještě posílilo.

S ženou jsme si díky tomuto kroku navíc ujasnili naše plány do budoucna. Shodli jsme se, že chceme i v důchodu žít naplno a ne jen přežívat. Nyní tedy dostáváme 10 tisíc korun měsíčně navíc a já jsem nadšený, že můžeme zase žít náš staronový život plný aktivit, na který jsme tak dlouho neměli peníze. Skvělé bylo, že nás pochopily i naše dcery. To pro nás byla úleva.

Stáhněte si brožuru zdarma Chci požádat o prvotní kalkulaci
Pro informace volejte 233 321 850 Zpět na všechny příběhy
FINEMO.CZ SE, Ostrovského 253/3, Praha 5, 150 00
IČO 05253683, společnost je zapsaná u Městského soudu v Praze pod sp.zn.H 1778