Zpět na všechny články

Fígl na seniory? Skutečná reverzní hypotéka funguje přesně naopak

Fígl na seniory? Skutečná reverzní hypotéka funguje přesně naopak

Koncem února vyšel na zpravodajském serveru iDnes.cz článek, který varoval před novým fíglem na seniory. Autoři v textu popisovali neetické chování sítě firem a podnikatelů, kteří míří na starší lidi ve finančních potížích s cílem získat jejich dům či byt. Upozorňovat na nekalé postupy vůči zranitelným lidem je vždy potřeba, tím spíše, když jde o další nový vzorec, jak se k jejich penězům chtějí „podnikatelé“ dostat. Článek však tentokrát bohužel s neetickými praktikami mylně spojil i reverzní hypotéku – transparentní finanční produkt, který může být pro řadu seniorů v nepříznivé finanční situaci poslední možností, jak prodeji či ztrátě vlastního domu či bytu naopak zabránit.

 

Zatímco vykukové se snaží seniory přesvědčit, aby jim dům prodali s tím, že peníze dostanou ve splátkách a budou moci doma dožít, reverzní hypotéka funguje jinak. De facto se jedná o úvěr, který není třeba splácet hned, ale až při ukončení smlouvy. Vlastník nemovitosti zůstává neměnný a může se sám rozhodnout, zda si nechá příslušnou částku vyplatit hned či formou pravidelné měsíční renty.

 

To je zásadní rozdíl. Jakmile totiž nemovitost jednou patří někomu jinému, původní majitel už nesmí rozhodovat o úpravách, rekonstrukcích či dalších změnách. V případě potřeby nemůže nemovitost zpeněžit ani převést na jinou osobu a pokud zemře, jeho příbuzní nebudou mít co dědit. Reverzní hypotéku je naopak možné kdykoli v průběhu jejího trvání doplatit a s nemovitostí pak libovolně nakládat. V případě dědictví přechází dům či byt i se závazkem na příbuzné, kteří se sami rozhodnou, zda reverzní hypotéku splatí ze svého a nemovitost si nechají, nebo zda úvěr uhradí z prodeje domu či bytu a nechají si případné zbylé prostředky.

 

Ani reverzní hypotéka není vhodná pro každého, přesto je v řadě případů nejlepší volbou. „Komu může pomoci rodina, tomu doporučujeme raději využít tuto variantu. Pokud ale jiná možnost není, je pořád lepší využít transparentní finanční produkt s jasně danými parametry, než padnout do rukou podvodníkům, kteří slibují hory doly, ale pak dělají všechno pro to, aby seniory z jejich domu či bytu co nejdřív vystrnadili,“ popisuje Marek Rokoský, jeden ze zakladatelů společnosti Finemo.cz, jež v Česku jako jediná reverzní hypotéky poskytuje.

 

Podle Rokoského se produkt, který v řadě zahraničních zemí běžně funguje v rámci bankovního i nebankovního sektoru, za sedm let na českém trhu dobře etabloval. „S růstem cen energií, rekordní inflací i díky tomu, že na trhu působíme už dlouho a máme dobré reference, se na nás senioři ve finančních potížích obracejí stále častěji,“ říká spoluzakladatel Finemo.cz.

 

Seniorům, kteří sice mají svou vlastní nemovitost, ale zároveň se dostali se do finančních potíží či „jen“ chtějí zvýšit kvalitu svého života, Rokoský doporučuje postupovat opatrně a zajistit si dostatek času na rozhodování. „Chyby a špatná rozhodnutí nejčastěji vznikají pod tlakem a senioři jsou v tomto ohledu zvlášť zranitelní. Proto jim vždy před podpisem důležité smlouvy či uzavřením velké transakce doporučuji, aby se poradili s rodinou či jinými lidmi, kterým důvěřují, informovali se o rizicích jednotlivých řešení a nechali celou záležitost uzrát,“ uzavírá spoluzakladatel Finemo.cz.

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

  Uvedený výpočet má pouze informativní charakter.

  Sledujte nás

  Úrok činí aktuálně 12,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
  Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

  Nahoru
  Chci Rentu 233 321 850