Komentáře k dění od FINEMO.CZ

Čtvrtletní zpravodaj 4/23
Čtvrtý zpravodaj v tomto roce o tom, co je nového ve světě zpětné hypotéky – Renty z nemovitosti

Čtvrtletní zpravodaj 3/23
Další čtvrtletní zpravodaj o tom, co je nového ve světě zpětné hypotéky – Renty z nemovitosti

Zmatek v předčasných důchodech: Změny na poslední chvíli mohou dostat tisíce lidí do finanční tísně
Počítali s tím, že ještě letos na podzim jim stát přizná důchod. Často tomu již přizpůsobili svůj život a rodinný rozpočet, oznámili včas v práci, že budou končit a slíbili starším rodičům či vnoučatům, že se jim budou moci více věnovat a pečovat o ně. Řeč je o lidech, kteří mají podle stávajících pravidel v nejbližších měsících získat nárok na odchod do předčasného důchodu.

Čtvrtletní zpravodaj 2/23
Další čtvrtletní zpravodaj o tom, co je nového ve světě zpětné hypotéky – Renty z nemovitosti

Nabídka na miliony výměnou za převod domu měla háček, díky Rentě z nemovitosti teď starší manželé mohou cestovat bez obav, že přijdou o bydlení
Manželé z Hradce Králové se už už smiřovali s tím, že svůj dům kvůli penězům převedou na firmu. Díky Rentě z nemovitosti ale dál zůstali vlastníky a mohou se naplno věnovat své vášni v podobě cestování do exotických zemí.

Jste ve finanční tísni a zvažujete prodej vlastního domu či bytu s právem dožití? Přinášíme 5 důvodů, proč dát raději přednost zpětné hypotéce
Čím dál víc seniorů se v poslední době v Česku dostává do finančních potíží. Důvodem je především rekordní inflace, která prodražuje nejen běžné každodenní nákupy či léky, ale výrazně zvyšuje také náklady na bydlení. Zálohy na energie vzrostly za poslední rok zpravidla na mnohonásobek původní výše, stále náročnější je také údržba domu či bytu, o případné rekonstrukci nemluvě.

Fígl na seniory? Skutečná reverzní hypotéka funguje přesně naopak
Koncem února vyšel na zpravodajském serveru iDnes.cz článek, který varoval před novým fíglem na seniory. Autoři v textu popisovali neetické chování sítě firem a podnikatelů, kteří míří na starší lidi ve finančních potížích s cílem získat jejich dům či byt. Upozorňovat na nekalé postupy vůči zranitelným lidem je vždy potřeba, tím spíše, když jde o další nový vzorec, jak se k jejich penězům chtějí „podnikatelé“ dostat. Článek však tentokrát bohužel s neetickými praktikami mylně spojil i reverzní hypotéku – transparentní finanční produkt, který může být pro řadu seniorů v nepříznivé finanční situaci poslední možností, jak prodeji či ztrátě vlastního domu či bytu naopak zabránit.

Čtvrtletní zpravodaj 1/23
Náš první čtvrtletní zpravodaj o tom, co je nového ve světě zpětné hypotéky – Renty z nemovitosti

Starat se o vlastní nemovitost je čím dál víc finančně náročné
Zhruba 70 % seniorů v Česku žije ve vlastním domě či bytě. Čím dál víc z nich ale nyní přestává na péči o nemovitost finančně stačit. Nejde přitom jen o prudký nárůst nákladů na provoz, kde hrají hlavní roli ceny energií. Výrazně vyšší jsou také výdaje na údržbu, rekonstrukce či vybavení domácností.

Když ani trojí zvýšení důchodů nestačí…
Přestože je bydlení v Česku stále hůře dostupné, ve vlastním domě či bytě žijí zhruba tři čtvrtiny Čechů. Na nájem jsou nejčastěji odkázáni mladí lidé, s věkem podíl nájemního bydlení v populaci klesá a nejnižší je mezi seniory. Jde o logický jev. Starší lidé, kteří celý život pracují, si s větší pravděpodobností už stihli naspořit na bydlení sami, doplatit hypotéku, nebo nemovitost zdědili po příbuzných anebo získali byt levněji odkupem v dobách prodeje bytových fondů jednotlivých měst. Z pohledu mladší generace, jíž připadá vidina vlastního bydlení kvůli vysokým cenám velmi vzdálená, to sice může vypadat jako výhra v loterii, skutečnost ale nemusí být tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát.