o nás

Již od roku 2015 pomáháme seniorům v situaci, pro které běžné finanční instituce nemají řešení

Již od roku 2015 pomáháme seniorům v situaci, pro které běžné finanční instituce nemají řešení

Příběh renty z nemovitosti

1. reverzní hypotéka

První reverzní hypotéka byla poskytla roku 1961 v USA, v Portlandu ve státě Maine. Majitel malé místní banky chtěl po smrti svého přítele pomoci jeho manželce, aby mohla zůstat žít ve svém domě. Dnes je reverzní hypotéka jedním z nejrozvinutějších úvěrových produktů, který využilo již více než 1 milión seniorů z USA.

Finanční produkt 21. století

Před více než 30 lety se začala zpětná hypotéka poskytovat i ve Velké Británii a postupně se rošířila také do dalších zemí jako např. Kanada, Austrálie, Švédsko, Španělsko a další. K velkému nárůstu klientů došlo ve všech státech zejména po roce 2000. Ve Velké Británii má zpětnou hypotéku již více než 3% všech seniorů nad 65 let.

Zrod myšlenky v Česku

Koncem roku 2014 se pustili dva nadšenci Jiří Vránek a Marek Rokoský do rozpracování společné myšlenky, kterou bylo zavedení reverzní hypotéky do České republiky. Společně hltali na internetu všechny možné informace o reverzní hypotéce v zahraničí, navštívili také společnosti, které rozjížděly reverzní hypotéky v Německu a ve Švédsku. Založili společnost FINEMO.CZ a pustili se do práce.

Start Renty z nemovitosti

V září 2015 FINEMO.CZ spustila prodej Renty z nemovitosti a potvrdilo se, že reverzní neboli zpětná hypotéka má v Česku své místo a je o ní mezi seniory zájem.

Transformace společnosti

V průběhu roku 2016 se FINEMO.CZ připravovala na novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Došlo k transformaci společnosti a k navýšení základního kapitálu na 54 mil. Kč. Společnost se změnila z s.r.o. na evropskou společnost SE, Jiří Vránek se stal předsedou představenstva společnosti, Marek Rokoský se nadále podílí na strategickém směřování společnosti.

Účast na výzkumném workshopu Akademie věd

Koncem října 2017 jsme měli tu čest se zúčastnit workshopu organizovaném Sociologickým ústavem Akademie věd, který se zaměřoval na roli vlastního bydlení jako aktiva sloužícího ke zvýšení příjmu domácností v důchodovém věku. Zúčastnili se ho finanční specialisté, zástupci České bankovní asociace, České národní banky, zástupci ministerstev, Státního fondu rozvoje bydlení, právníci i akademici věnující se tomuto tématu u nás i zahraničí.

Detailní informace naleznete na webu Sociologického ústavu Akademie věd.

Licence České národní banky

26. 4. 2018 společnost FINEMO.CZ SE dosáhla významného milníku a tím bylo po více než ročním licenčním řízení získání licence České národní banky na poskytování spotřebitelských úvěrů (dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru). Máme tedy oficiálně status „nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru“.

5 let / 400 klientů / 250 mil Kč

V září 2020 společnost FINEMO.CZ oslavila 5 let působení na českém trhu, během kterého postupně získala přes 400 klientů s výší úvěru přes 250 mil. Kč a rezidenčními nemovitostmi v zástavě v hodnotě přes 1 mld. Kč. K 5. výročí zpětné hypotéky v ČR byla uspořádána on-line (s ohledem na koronavirovou situaci) tisková konference s novináři, jejíž záznam můžete zhlédnout zde. Tiskovou zprávu, která se vydala k 5. výročí zpětné hypotéky v ČR naleznete zde.

Průlom u zpětných hypoték: do financování vstupuje první banka

J&T Banka je první banka v České republice, která se odvážila podpořit růst zpětných hypoték. Poskytla úvěr společnosti FINEMO.CZ, která je jediným poskytovatelem reverzních hypoték u nás. Tímto významným krokem J&T Banka umožní další expanzi zpětných hypoték v ČR.
Tiskovou zprávu naleznete zde.

Zakladatelé

Ing. Jiří Vránek

Ing. Jiří Vránek

Zakladatel FINEMO.CZ
Po studiu financí na VŠE v Praze a civilní službě v nemocnici měl celkem 15 let na starost controlling nejdříve ve stavební spořitelně, potom v celé finanční skupině Wüstenrot. Kromě toho se výrazně podílel na vybudování a řízení oblastí řízení rizik, produktového managementu a strategického řízení. V roce 2015 založil společně s Markem Rokoským společnost FINEMO.CZ SE. Své zkušenosti získané v sektoru financí a realit plně soustředí na řízení společnosti FINEMO.CZ.
Ing. Marek Rokoský

Ing. Marek Rokoský

Zakladatel FINEMO.CZ
Po studiu na VŠE v Praze pracoval 10 let na rozličných manažerských pozicích v bankovním sektoru jak v ČR, tak v zahraničí. V roce 2011 založil poradenskou společnost KRC partners, kterou v roce 2015 prodal, aby se mohl opět vrátit do světa financí a mohl založit společně s Jiřím Vránkem společnost FINEMO.CZ SE. Své zkušenosti získané v sektoru financí a realit plně soustředí na řízení společnosti FINEMO.CZ.

Naše nezisková činnost

Přispíváme k finanční gramotnosti ohrožené společenské skupiny

Za posledních 5 let jsme v různých městech ČR uspořádali přes 50 přednášek o finanční gramotnosti. S tímto tématem jsme seznámili stovky seniorů.

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

  Uvedený výpočet má pouze informativní charakter.

  Pokud pracujete v anonymním okně prohlížeče, tak Vám nabídku zobrazit nedokážeme.

  Volejte prosím 233 321 850

  Sledujte nás

  Úrok činí aktuálně 11,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
  Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

  Nahoru
  Chci Rentu 233 321 850