Zpět na všechny články

Když ani trojí zvýšení důchodů nestačí…

Když ani trojí zvýšení důchodů nestačí…

Přestože je bydlení v Česku stále hůře dostupné, ve vlastním domě či bytě žijí zhruba tři čtvrtiny Čechů. Na nájem jsou nejčastěji odkázáni mladí lidé, s věkem podíl nájemního bydlení v populaci klesá a nejnižší je mezi seniory. Jde o logický jev. Starší lidé, kteří celý život pracují, si s větší pravděpodobností už stihli naspořit na bydlení sami, doplatit hypotéku, nebo nemovitost zdědili po příbuzných anebo získali byt levněji odkupem v dobách prodeje bytových fondů jednotlivých měst. Z pohledu mladší generace, jíž připadá vidina vlastního bydlení kvůli vysokým cenám velmi vzdálená, to sice může vypadat jako výhra v loterii, skutečnost ale nemusí být tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 

O riziku, které představují ceny energií pro každého, ať už bydlí ve vlastím či v nájmu, média referují den co den. Mnohem méně se už ale mluví o tom, že pro seniory s vlastním domem či bytem je nyní čím dál těžší nejen nemovitost vytápět a provozovat, ale také ji pomocí oprav a investic udržovat v přijatelném stavu či dokonce vylepšovat. Na to už zkrátka většině seniorů nezbývají peníze.

Důchody se sice letos zvýšily už třikrát a jejich nárůst je v korunovém vyjádření rekordní, vzhledem k nejvyšší inflaci za 30 let ale ani celková valorizace o několik tisíc korun zpravidla nestačí na pokrytí rostoucích cen zboží a služeb. Patrné je to zejména u potravin, kde podle Českého statistického úřadu za poslední rok podražila například mouka o téměř dvě třetiny, mléko i olej o polovinu a cukr o více než 40 %.

Stále větší část měsíčního rozpočtu pak ukrojí seniorům ukrojí náklady na energie. Několikanásobně dražší je ve srovnání s loňskem nejen zemní plyn a elektřina, ale citelně podražila také pevná paliva. Například dřevo na otop stojí o 110 % více než loni.

Pro řadu odběrných míst je vhodnou odpovědí na stávající energetickou krizi nižší spotřeba, domy a byty seniorů nevyjímaje. Skutečně účinná opatření, která pomohou snížit energetickou náročnost nemovitostí o desítky procent, ale zpravidla vyžadují vysoké počáteční investice. Ty se sice za několik let vrátí, ale peníze na ně je potřeba mít už na začátku. Zateplit sto metrů čtverečních fasády přitom dnes stojí už více než sto tisíc korun a také pouhá výměna oken vyjde na desetitisíce.

Někteří starší lidé nečekanou situaci dokážou zvládnout sáhnutím do železných rezerv či za pomoci rodiny, mnozí další ale stojí před nepříjemným dilematem – prodat nemovitost, opustit místo kde desítky let žili a přestěhovat se do menšího nájemního bytu, nebo naopak zůstat dál doma, ale nechat svůj dům či byt postupně chátrat a sotva vyjít s penzí?

Naštěstí existuje ještě jedna varianta, která dokáže zachovat důstojné bydlení ve vlastním domě či bytě i seniorům, kteří by jinak náklady ze svého důchodu neutáhli. Jde o takzvanou reverzní hypotéku od FINEMO.CZ. Jedná se o speciální druh úvěru na cokoli, který seniorům umožňuje získat ihned peníze proti části hodnoty jejich nemovitosti, a přesto dál zůstat výhradním vlastníkem domu či bytu se všemi právy, jež se s majetkem pojí.

Na rozdíl od běžné hypotéky však není zpětnou hypotéku od FINEMO.CZ nutné splácet pravidelně každý měsíc. K vyrovnání půjčky včetně úroků dochází až v dědickém řízení. Případní dědicové zkrátka zdědí nemovitost i se závazkem a další postup bude jen na nich. Výhodou reverzní hypotéky je, že celková dlužná částka nikdy nemůže přesáhnout hodnotu nemovitosti. Senior tak má jistotu, že se nebude muset stěhovat, pokud sám nebude chtít. Úvěr je navíc možné v případě potřeby vypořádat ještě za života. Stačí splatit jistinu i s úroky a smlouvu tím ukončit.

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

    Sledujte nás

    Úrok činí aktuálně 13,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
    Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

    Nahoru
    Chci Rentu 233 321 850