Zpět na všechny články

Nabídka na miliony výměnou za převod domu měla háček, díky Rentě z nemovitosti teď starší manželé mohou cestovat bez obav, že přijdou o bydlení

Nabídka na miliony výměnou za převod domu měla háček, díky Rentě z nemovitosti teď starší manželé mohou cestovat bez obav, že přijdou o bydlení

Manželé z Hradce Králové se už už smiřovali s tím, že svůj dům kvůli penězům převedou na firmu. Díky Rentě z nemovitosti ale dál zůstali vlastníky a mohou se naplno věnovat své vášni v podobě cestování do exotických zemí.

Prodat a žít podle svých představ, nebo zůstat, ale muset se až do smrti omezovat? Před takovou otázkou stojí stále více českých seniorů. Řada z nich sice vlastní dům či byt v hodnotě milionů korun, ale nedostatek volných peněz je nutí při stávající inflaci šetřit buď na koníčcích a společenských aktivitách, nebo dokonce i na základních životních potřebách, jako je jídlo, zdravotní péče či kvalita bydlení.

V podobné situaci se loni ocitl i manželský pár čerstvých sedmdesátníků z Hradce Králové. Hypotéku na vysněný dům v klidné čtvrti před lety doplatili, svým dvěma dětem zajistili kvalitní vzdělání a později jim pomohli získat také vlastní bydlení. Konečně nastal čas myslet také více na sebe a užívat si volného času v penzi, dokud zdraví ještě dovolí. Ale našetřit z důchodu na jejich vášeň, kterou celoživotně představovalo cestování do exotických zemí, bylo kvůli prudce zdražujícím energiím, potravinám a dalším položkám najednou nemožné.

Na účtu moc peněz nezbývalo. Jedinou možnost, jak získat peníze a zařídit si stáří podle svých představ tak představoval dům v hodnotě bezmála 15 milionů korun. Jeho prodej a stěhování do neznáma ale pro manžele nepřipadalo v úvahu. Svoje bydlení, na jehož pořízení tolik let tvrdě pracovali, zkrátka milovali.

Zlom přinesla až nabídka firmy, jež nemovitosti vykupuje, rekonstruuje a následně je prodává. Manželé na ni narazili na internetu, domluvili si schůzku a zjistili, že by mohli jednorázově obdržet 7,5 milionu korun v hotovosti a v domě do konce života zůstat. Prvních deset let úplně zdarma, poté za tržní nájemné se smluvně garantovaným právem dožití. Stačilo dům na firmu převést.

Na první pohled výhodná nabídka se manželům líbila, zajistila by jim dostatek hotovosti na cestování a ani by se nemuseli stěhovat. Už už se smiřovali s tím, že dům převedou, přesto se ale pro jistotu ještě rozhodli porovnat podmínky s Rentou z nemovitosti, kterou při hledání možností na internetu zahlédli také. Takzvaná zpětná hypotéka seniorům s vlastní nemovitostí umožňuje čerpat peníze a dál zůstat majiteli domu či bytu. Dokonce není třeba hradit žádné měsíční splátky. K vyrovnání dochází až po ukončení smlouvy – buď ve chvíli, kdy se k tomu majitel rozhodne, což může udělat kdykoli, nebo až po jeho smrti v rámci vypořádání dědictví.

„Manželů jsem se zeptala, jak mají s firmou ošetřenou situaci, kdy by se dostala do insolvence nebo exekuce. V takovém případě totiž exekutor nemusí brát ohledy na smlouvy, jež firmy s klienty uzavřela a může nemovitost zabavit a její obyvatele nechat vystěhovat,” vzpomíná na první kontakt s klienty Karin Gyűerová, expertka na finance třetího věku ze společnosti Finemo.cz, jež Rentu z nemovitosti na českém trhu poskytuje.

V tu chvíli podle Gyűerové nastalo ticho. Manželé vůbec nedomysleli, že by mohli o právo dožití ve vlastním domě snadno přijít. Tato jednoduchá ale velmi důležitá věc je nakonec přesvědčila, že raději doživotně zůstanou majiteli svého domu, ačkoli jednorázově ze zpětné hypotéky načerpají o něco méně peněz, než by získali využitím původní nabídky. Navíc nebudou muset po 10 letech začít platit tržní nájem, který by jim v pokročilém věku výrazně zasáhl do rozpočtu.

Zároveň si podle Gyűerové zachovají příležitost těžit z toho, pokud se dům bude na trhu nemovitostí v budoucnu dál zhodnocovat, což by v případě převodu nemovitosti neplatilo. „I kdyby se za 10 let nakonec rozhodli dům prodat, třeba proto, že jim zdravotní stav už nedovolí cestovat, budou moci zpětnou hypotéku splatit a pořád jim významná část hodnoty zůstane. A to už za sebou budou díky Rentě z nemovitosti mít celou dekádu stáří přesně podle jejich představ,” popisuje expertka s tím, že manželé už podle jejích informací stihli za posledních 9 měsíců navštívit Mexiko a Filipíny a nyní se chystají do Dominikánské republiky. „Jsou teď naprosto spokojení a žijí přesně tak, jak si představovali. Radost z toho, jak dobře se rodiče mají, navíc zažívají i jejich děti, které je v aktivním trávení stáří podporují a fandí jim,” uzavírá Gyűerová.

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

  Uvedený výpočet má pouze informativní charakter.

  Sledujte nás

  Úrok činí aktuálně 12,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
  Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

  Nahoru
  Chci Rentu 233 321 850