Zpět na všechny články

Starat se o vlastní nemovitost je čím dál víc finančně náročné

Starat se o vlastní nemovitost je čím dál víc finančně náročné

Zhruba 70 % seniorů v Česku žije ve vlastním domě či bytě. Čím dál víc z nich ale nyní přestává na péči o nemovitost finančně stačit. Nejde přitom jen o prudký nárůst nákladů na provoz, kde hrají hlavní roli ceny energií. Výrazně vyšší jsou také výdaje na údržbu, rekonstrukce či vybavení domácností.

 

Řada seniorů, kteří na rozdíl od lidí v produktivním věku už zpravidla nemají příležitost zvýšit svoje příjmy, tak stojí před nepříjemným rozhodnutím, co dál. Možnosti uskromnit se mnozí v posledních měsících vyčerpali s tím, jak nejvyšší inflace za 30 let vyhnala vzhůru ceny potravin, léků a dalších základních potřeb. Pomoc rodiny je také často vyloučena – téměř polovina Čechů žije od výplaty k výplatě a nemá žádné finanční rezervy, ze kterých by mohli rodičům či prarodičům přispět. Zdražování se navíc týká i jich. A co půjčka v bance? Na ni starší lidé nedosáhnou jednak kvůli věku, jednak kvůli nízkým důchodům.

V plíživě chátrající nemovitosti se přitom dlouho důstojně žít nedá. Nejdřív nezbývají peníze na drobné opravy, nebo na převážně estetické zásahy jako je malování. Každý dům či byt si však časem řekne o větší investici. Může to být rozbitý kotel, protékající střecha či nevyhovující elektroinstalace. Některé závady přitom kromě snížení kvality života přímo ohrožují bezpečnost.

Každému, kdo řeší nedostatek peněz na péči o vlastní bydlení, tak dříve nebo později na mysl přijde nejtíživější varianta – svůj byt či dům po desítkách let prodat a koupit místo něj menší a energeticky úspornější obydlí, nebo se dokonce přestěhovat do nájmu. Nejenže takové rozhodnutí obvykle znamená opustit známé prostředí, přátele a prověřené sousedy, ale s ohledem na vývoj na realitním trhu je momentálně čím dál méně výhodné také ekonomicky.

Byty a domy v Česku totiž začaly v roce 2022 po mnoha letech ztrácet na ceně. Důvodem jsou zejména vysoké úrokové sazby, kterými se ČNB snaží krotit inflaci. Půjčky na bydlení kvůli tomu podražily na nejvyšší úrovně za posledních 20 let, což zájemce o koupi nemovitosti odrazuje. Hypoteční trh v Česku se tak v listopadu 2022 propadl o téměř 85 %. Prodávat nyní dům či byt v Česku proto většinou znamená muset jít s cenou dolů.

Seniorům, kteří již vyčerpali všechny ostatní možnosti, a přesto si chtějí vlastní dům či byt ponechat a neprodávat pod cenou, však finanční trh ještě jednu variantu – takzvanou Rentu z nemovitosti neboli reverzní hypotéku. Ta dokáže efektivně pomoci i v situacích, pro něž běžné finanční instituce nemají řešení.

Vše funguje na podobném principu jako klasický úvěr s tím rozdílem, že reverzní hypotéku od FINEMO.CZ není nutné každý měsíc splácet. Senior obdrží prostředky proti části hodnoty své nemovitosti – úvěrem je v takovém případě zatížena přímo nemovitost a k vyrovnání může dojít kdykoli v budoucnu. Buď až v rámci dědictví podle toho, co bude nejoptimálnější pro dědice, nebo třeba hned poté, co se ceny energií stabilizují, realitní trh začne znovu růst a podmínky pro prodej domu či bytu budou opět výhodnější než nyní. Podle odhadů expertů by k tomu mohlo dojít za zhruba dva roky.

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

    Uvedený výpočet má pouze informativní charakter.

    Sledujte nás

    Úrok činí aktuálně 12,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
    Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

    Nahoru
    Chci Rentu 233 321 850