Zpět na všechny články

Zmatek v předčasných důchodech: Změny na poslední chvíli mohou dostat tisíce lidí do finanční tísně

Zmatek v předčasných důchodech: Změny na poslední chvíli mohou dostat tisíce lidí do finanční tísně

Počítali s tím, že ještě letos na podzim jim stát přizná důchod. Často tomu již přizpůsobili svůj život a rodinný rozpočet, oznámili včas v práci, že budou končit a slíbili starším rodičům či vnoučatům, že se jim budou moci více věnovat a pečovat o ně. Řeč je o lidech, kteří mají podle stávajících pravidel v nejbližších měsících získat nárok na odchod do předčasného důchodu.

 

Jenže stát plánuje tato pravidla změnit. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního – politici mají pravomoc zákony upravovat a lidé se jejich krokům mohou v rámci diskuzí o těchto změnách včas přizpůsobit. Jenže v případě předčasných důchodů tomu tak teď není. Stát totiž na poslední chvíli přestal hrát s občany před důchodem fér. Do návrhu zákona o důchodovém pojištění sáhl před pouhými pár týdny tak neohrabaně, že to řadě lidí může způsobit závažné finanční problémy.

O co jde? Dosud bylo možné jít za určitých podmínek do předčasného důchodu až pět let před dosažením řádného důchodového věku. A mnozí s tím takto počítali. Stát se však rozhodl i s ohledem na narůstající počet předčasných důchodců (již tvoří téměř třetinu všech důchodců!) podmínky zpřísnit a zkrátit tuto dobu na maximálně tři roky. Navíc chce zavést vyšší krácení penzí za předčasnost a odlehčit tak veřejným financím.

 

Část novely, která zpřísní zkrácení maximální doby předčasnosti, však měla nabýt účinnosti až v září 2024. Času přizpůsobit se a promítnout nová pravidla do svých životních plánů tak měli lidé dost. Řada z nich se ostatně v reakci na ohlášené úpravy rozhodla, že do předčasného důchodu odejde raději ještě před tím, než se do právního řádu promítnou. Týká se to především těch, kteří nárok na předčasný důchod ještě nemají, ale do září 2024 jim vznikne.

A právě tito lidé jsou teď v ohrožení. Poslanci totiž v posledním čtení do návrhu zákona zapracovali úpravu, podle které začnou nová pravidla platit už od září 2023, tedy o celý rok dříve. Tisícům občanů, kteří už v práci kolegiálně oznámili, že během pár měsíců skončí (či dokonce už skončili a chtěli zbývající období do předčasné penze překlenout z úspor), nebo slíbili rodinným příslušníkům, že budou mít víc času a pomohou s péčí o děti či staré a nemocné rodiče, teď hrozí, že nebudou mít ani důchod, ani práci a tudíž ani peníze na to, aby se postarali sami o sebe. Zaměstnavatel, který už si našel náhradu a od budoucích předčasných důchodců chtěl jen zaučení nového kolegy a předání agendy, sotva couvne a mladšího pracovníka vyhodí, aby za příští rok zase hledal nového. Ani případné úspory, které původně měly vystačit jen na pár týdnů nebo měsíců, nejsou nafukovací a na rok či déle důstojné živobytí nezajistí.

 

Jak z hrozící finanční tísně ven? Novele zákona o důchodovém pojištění zbývá poslední krok – podpis prezidenta. Ale na to, že změny zastaví prezident, jehož vládní strany v prezidentské volbě podpořily, se příliš spoléhat nedá.

Hledat si zcela novou práci je ve věku kolem 60 let extrémně obtížné, tudy cesta také nepovede. Části lidí, které neférová hra státu zasáhne, se asi nakonec podaří zůstat déle ve stávajícím zaměstnání, pokud ještě nějaké mají a pokud jim to zdraví a kondice dovolí. Ale co ti ostatní? Živořit a čekat, než uplyne prodloužená lhůta pro odchod do předčasné penze? A co když stát pak pravidla zase změní? Zkusit boj s větrnými mlýny v bance, která překlenovací půjčku s ohledem na věk stejně zamítne? Požádat o pomoc rodinu, jež ale počítala naopak s tím, že daný člověk bude brzy moci pomáhat jí?

 

Jestliže nic dalšího nevyjde, jedno zajímavé řešení se nabízí alespoň těm, kteří vlastní dům či byt – mohou čerpat takzvanou Rentu z nemovitosti. Jde o speciální typ úvěru určený seniorům, kterým by pomohly peníze navíc, ale nechtějí kvůli nim byt či dům prodávat a stěhovat se do neznámého prostředí. Rentu z nemovitosti není třeba splácet v pravidelných měsíčních platbách, úvěr je možné uhradit kdykoli později jednorázově. Třeba už za rok či dva až člověk konečně získá jistotu důchodu. Peníze z Renty lze ale použít na cokoli, ve vlastním domě či bytě v případě potřeby klidně dožít a nechat úvěr vyrovnat až v rámci dědictví. Výhodou je, že vlastnictví nemovitosti se s Rentou z nemovitosti nemění. A případný nárůst hodnoty domu či bytu v čase tak stále celý náleží seniorovi.

Snad prezident nakonec přece jen zatáhne za záchrannou brzdu, uvědomí si, do jaké situace by se lidé, kteří celý život poctivě pracují a platí daně i sociální pojištění, mohli ne vlastní vinou dostat a bude po poslancích chtít, aby novelu upravili a její účinnost odložili. Jasno o tom, jak to celé dopadne, by mělo být už v nejbližších dnech.

 

Zavolejte, napište nebo vyplňte formulář, ozveme se obratem!

Kontaktní formulář

    Uvedený výpočet má pouze informativní charakter.

    Sledujte nás

    Úrok činí aktuálně 11,9 % ročně a spolu s půjčkou je splatný až při vyrovnání reprezentativní příklad zde.
    Minimální roční úroková sazba platná po celou dobu trvání úvěru je 10,9 %, viz dokument Trvale přístupné informace bod 6.

    Nahoru
    Chci Rentu 233 321 850